ZŁAP WIATR W LATAWIEC czyli XV ŚWIĘTO LATAWCA w Białogardzie!

W sobotę 26 września br. na terenie Zespołu Szkół Ponadpodstawowych w Białogardzie odbyła się kolejna edycja zawodów latawcowych. Pomimo niesprzyjającej pogody latawce poszybowały na białogardzkim niebie.

Od 15 lat jesienią kiedy wiatry zaczynają przybierać na sile Powiatowy Dom Samopomocy Centrum Rehabilitacyjno – Kulturalne w Białogardzie organizuje Święto Latawca. Impreza adresowania jest głównie do dzieci i młodzieży z Powiatu Białogardzkiego. Piękne jest to, że latawce dzieci tworzą ze sowimi rodzicami. Serce rośnie patrząc na wspólne rodzinne
zaangażowanie w przygotowanie się do zawodów.

W tym roku do konkursu zgłosiło się 21 zawodników, którzy walczyli o główną nagrodę ufundowaną przez Starostę Białogardzkiego czyli rower miejski oraz sprzęt Power Audio ufundowany przez Bank Spółdzielczy w Białogardzie.

Liczyliśmy się z tym, że w tym roku ze względu na panującą pandemię i niesprzyjające warunki pogodowe startujących może być mniej niż w poprzednich roku – mówi Sylwia Walkusz dyrektor Powiatowego Domu Samopomocy Centrum Rehabilitacyjno – Kulturalnego w Białogardzie – jednak przelotne opady deszczu nie wystraszyły tych, którzy chcieli wystartować w konkursie. Od 10.00 rano najmłodsi wraz z rodzicami, grupy z Przedszkoli, Szkół, WTZ i ośrodków wsparcia – stawili się licznie w punkcie rejestracyjnym do zawodów. Nie chcieliśmy rezygnować z organizacji tegorocznego święta, gdyż to piękny jubileusz-15 lecie. Postanowiliśmy więc na świeżym powietrzu, przy zachowaniu wytycznych dotyczących organizacji imprez zorganizować zawody latawcowe.

Zawody uroczyście otworzyła Sylwia Walkusz dyrektor PDS CR-K wraz z Starostą Białogardzkim Piotrem Pakusztą i Wicestarostą Sebastianem Balcerzakiem. Pomimo kropiącego deszczu i lekkiego wiatru przed komisją sędziowską przepiękne latawce wzbijały się w niebo jeden po drugim. Zdobyte punkty składały się z oceny statycznej czyli prawidłowej konstrukcji latawca, staranności wykonania i zdobienia a podczas lotów komisja brała pod uwagę stabilność lotu oraz ogólną prezentację w powietrzu. Podczas gdy rozgrywane były kolejne loty dla tych, którzy przybyli na Święto Latawca organizatorzy przygotowali szereg atrakcji. Dla najmłodszych rozłożono ogromny dmuchany zamek, była zabawa z mydlanymi bańkami oraz ogromna piniata w kształcie latawca wypełniona słodyczami. Każdy kto tylko miał ochotę mógł poczęstować się frytkami, goframi na słodko, pieczoną kiełbaską i gorącą zupą gulaszową. Pomoc przy poczęstunku zapewniły panie z Koła Gospodyń Wiejskich „Kobiety z Pasją” z Tychowa.

W tym roku I miejsce zdobył Grzegorz Szefler, na II miejscu uplasowały się przedszkolaki z Przedszkola Miejskiego „Słoneczne” a III miejsce przypadło w udziale Ksaweremu Nowakowi. Po rozdaniu nagród na wszystkich czekała niespodzianka – jubileuszowy tort z okazji XV lecia Święta Latawca.

Mimo niesprzyjającej pogody była to emocjonująca i wspaniała zabawa dla dzieci, rodziców i gości. Do zobaczenia za rok!

Organizację imprezy wsparło wiele osób, przedsiębiorców i rodzin naszych uczestników za co z całego serca dziękujemy. Szczególne podziękowania za pomoc i wsparcie należą się Staroście Białogardzkiemu, Bankowi Spółdzielczemu w Białogardzie, Waldemarowi Serafin, Cafe SYDONIA, KABELCOM Krzysztof Wańczyk, Mirosławowi Cholewa, CABANA – wytwórni wody w syfonach, Państwo Furmankom z Tychowa, Państwu Rydzkowskim z Tychowa, Piekarni ROSIAK, Piekarni ROGALIK, Piekarni-Cukierni POKUTYŃSCY Drawsko Pomorskie, Sklep Mięsny Roman Dzimidowicz, Pizzerni 105, Białogardzkiemu Ośrodkowi Sportu i Rekreacji (BOSiR), Bar SZAFRA, Zarządowi Dróg Powiatowych w Białogardzie, Pani dyrektor Zespołu Szkół Ponadpodstawowych Danucie Stanczewskiej, Zakładowi Doświadczalnemu Oceny Odmian w Białogardzie, WOPR Białogard, Komendzie Powiatowej Straży Pożarnej w Białogardzie.

Więcej zdjęć znajdziecie Państwo w naszej GALERII